Poniedziałek 5 października 2015
Czyli obnażamy nasze zwierzaki!

Przeczytaj o

 • Rybiński: szykujemy sobie gospodarczy horror

  Polska będzie małym krajem starych ludzi, znajdującym się w ogonie Europy – ostrzega prof. Krzysztof Rybiński podczas wykładu o innowacyjnej gospodarce.

  Artykuł Rybiński: szykujemy sobie gospodarczy horror pochodzi z serwisu Blog o inwestowaniu.

 • Fenomen grupowych zakupów

  79zł zamiast 299zł za internetowy kurs angielskiego? Kupon zniżkowy na szafę, wart 700zł za jedyne 99zł? Peeling kawitacyjny za 49zł zamiast 99zł? Nic dziwnego, że popularność serwisów oferujących zakupy grupowe w Internecie wciąż rośnie. W ostatnich latach możemy zaobserwować coraz bardziej dynamiczny wzrost działalności korporacji, których działalność oparta jest na nowatorskich koncepcjach biznesowych. Coraz częściej […]

  Artykuł Fenomen grupowych zakupów pochodzi z serwisu Blog o inwestowaniu.

 • Czym jest coaching

  Podobno pierwszym, najważniejszym krokiem do rozwiązania problemu, jest zadanie sobie pytania. Jeśli zrobi się to w odpowiedni sposób, to odpowiedź przyjdzie sama. Jakiś czas temu zadałem sobie pytanie „Kim chcę w życiu być?”, po zrobieniu listy zainteresowań, odpowiedź nasunęła się sama – Coachem. Zaraz po tym pojawiło się kolejne pytanie „Czym właściwie jest coaching?”. Popularność […]

  Artykuł Czym jest coaching pochodzi z serwisu Blog o inwestowaniu.

Mój pies śmierdzi. Cieczka? Zapach z Pyska? A może gruczoły okołoodbytowe?


brudny-piesZadajesz sobie pytanie: co tak brzydko pachnie? Podczas gdy Twój pies właśnie wrócił z południowego spaceru. Co zrobisz w takiej chwili? Prawdopodobnie go wykąpiesz. Ciepła woda, szampon i zaczyna się zabawa. Pół biedy jeżeli Twój pies się na to zgadza, ponieważ są psy, które absolutnie kąpieli nie znoszą.

Po dokładnym wyszorowaniu Twój pies śmierdzi tak samo jak wcześniej. Co jest nie tak? No właśnie, najpierw znajdźmy przyczynę brzydkiego zapachu, aby później ją zneutralizować.

Na początek zastanów się, co Twój pies robi po kąpieli. Być może miejsce w którym siedzi, jego legowisko lub rzeczy na podwórku – to one właśnie mogą być przyczyną brzydkiego zapachu. Jeśli okaże się, że kocyk na którym śpi pies, ma już swoje kilka miesięcy bez prania, to nie dziw się, że pies po wylegiwaniu się na nim, złapie zapach na swoją sierść. To samo dotyczy podwórka. Jeśli Twój pies biega swobodnie na zewnątrz, zadaje się z innymi psami, to także może to być przyczyną tego jak pachnie.

Jeżeli to wszystko nie pomoże, to prawdopodobnie należ się skoncentrować na problemie „zewnętrznym”. Tutaj warto udać się do weterynarza, ponieważ on dokładnie doradzi i poleci odpowiedni środek. Mimo to poniżej opiszemy kilka przykładów tego skąd bierze się nieładny zapach.

CIECZKA

Czyli okres rui, trwający około 20 dni. Suka dostaje pierwszą cieczkę między 8 a 12 miesiącem życia. Później sytuacja się powtarza dwa razy w roku. Można stosować różne preparaty, które uzyskamy u weterynarzy.

Jeśli pies nie jest przeznaczony do dalszego rozrodu, można też dokonać powszechnie stosowanej sterylizacji psa. Pomijając opinię i kwestie etyczne, które pozostawiamy każdemu z was, przedstawimy wady i zalety sterylizacji psów. Sterylizacje poleca się stosować u psów młodych w wieku od 6 miesięcy, a także dla starych suk, którym niewskazane jest zajście w ciąże.

Sterylizacja zapobiega chorobom układu rozrodczego, głównie nowotworom. Kolejną zaletą jest to, że pies staje się spokojny dla otoczenia, nie jest agresywny, jest grzeczny, nie ucieka, słucha swojego pana lub pani.

Wadą może być to, że pies przez pierwsze miesiące po sterylizacji tyje. Należy wtedy skomponować mu odpowiednią dietę. Poza tym zabieg jest nieodwracalny, więc powinien być bardzo dobrze przemyślany.

ZAPACH Z PYSKA

Że pies nie używa Colgate wszyscy wiemy… Mają one to do siebie, że z buzi pachnie im dość nieładnie.

Całkiem możliwe, że to kamień nazębny, który można usunąć u weterynarza. Są też odpowiednie pasty dla psów, którymi można myć ich zęby, jednak ciężko przystosować do tego psa.

Ponadto pies może cierpieć na zapalenie dziąseł i przez to wydzielać intensywny zapach.

Idąc w drugą stronę, może okazać się, że nieprzyjemny zapach z pyska, jest przyczyną złej diety. Jedzenie trawione w żołądku wytwarza zapach, który przy wydychaniu wydostaje się na zewnątrz. Natomiast naturalnym jest też to, że psy zwyczajnie wydalają gazy, czego prawdopodobnie się nie wstydzą jak ludzie. Na wszystko jest oczywiście rada i znów powtarzamy, że należy zadbać o dietę psa. Mniej węglowodanów w diecie, może zapobiegać temu problemowi.

gruczoly-odbytoweGRUCZOŁY OKOŁOODBYTOWE

Prawdopodobnie wielu z was, spotyka się z tym zagadnieniem po raz pierwszy. Gruczoły okołoodbytowe, znajdują się – jak sama nazwa mówi w okolicach odbytu psa. Gruczoły te wytwarzały w przeszłości charakterystyczną woń dla zwierząt oznaczających w ten sposób swoje terytoria. Obecnie funkcja taka wydaje się zbędna, ale mimo to gruczoły nie uległy uwstecznieniu.

Tak jak wspominaliśmy, wydzielina wytwarzana przez owe gruczoły, ma swój charakterystyczny zapach i może być dokuczliwa dla naszych nozdrzy. Czasem zdarza się też, że gruczoły zostają zapchane i aby pozbyć się tego problemu, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

CHOROBY SKÓRY

Problem wydaje się dość oczywisty. Wystarczy rana, by wdało się zakażenie skóry, nagromadzenie bakterii i brzydki zapach. Natomiast pies może mieć także inne schorzenia, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Jeśli widzisz zmiany zewnętrzne, łuszczenie, krosty czy bąble, to czym prędzej musisz skonsultować problem z weterynarzem. Jest bardzo wiele chorób, które na dłuższą metę mogą być przyczyną tego, że piesek brzydko pachnie.

PIES SIĘ NIE POCI

Latem, gdy jest gorąca, nie staraj się tłumaczyć sobie, że pies prawdopodobnie się poci. Psy nie posiadają gruczołów potowych na całym ciele, a jedynie w kilku miejscach, na przykład między palcami.

Jeśli odpowiedni szampon nie pomoże, dieta czy środki na poprawienie przemiany materii nie przyniosą skutku i masz pewność, że Twoja suka nie ma cieczki, to powtarzamy, że musisz udać się ze swoim pupilem do lekarza.

Powodzenia w zwalczaniu brzydkich zapachów!
2 Comments for “Mój pies śmierdzi. Cieczka? Zapach z Pyska? A może gruczoły okołoodbytowe?”

 • pies pisze:

  oj tak ten nieprzyjemny zapach z ust to udręka, na pewno czyszczenie zębów u weta dużo daje.pozdrawiam

 • Marcin pisze:

  Ja radziłbym wypróbować perfumy Lisandro – dostępne na str www jak i na allegro. Super sprawa – ostraszają pchły i kleszcze a w dodatku ładnie pachną takie 3 w 1 ;)


Napisz komentarz

 

Podobne

Jak schudnąć? Załatw sobie psa
Jak schudnąć? Załatw sobie psa

Jeśli chcesz schudnąć i szukasz dobrego sposobu na odchudzanie, to koniecznie załatw sobie psa. Co ma pies do [czytaj więcej]

Pies na diecie wegetariańskiej
Pies na diecie wegetariańskiej

Mag L., z Londynu, jak i tysiące niedoświadczonych (samozwańczych) hodowców w ostatnim czasie, stwierdziła że jej [czytaj więcej]

Zaginął mi pies – co robić?
Zaginął mi pies – co robić?

Nasze zwierzaki mogą się zagubić z wielu przyczyn począwszy od sytuacji, w której przez naszą nieuwagę [czytaj więcej]

Malutki piesek rasowy
Malutki piesek rasowy

Człowiek jest taką istotą, która nie może żyć sama. Życie w stadzie jest przeznaczeniem człowieka. Zawsze [czytaj więcej]

Czy psy mają sny?
Czy psy mają sny?

Kiedyś gdy mój pies spał, zauważyłem że ma dziwne drgawki, jakby przeżywał jakieś silne emocje. Potem [czytaj więcej]