Środe 2 września 2015
Czyli obnażamy nasze zwierzaki!

Przeczytaj o

 • Kompetencje w przedsiębiorstwie

  Rosnące znaczenie wiedzy jako czynnika osiągania trwałej przewagi konkurencyjnej prowadzi do nieustannego zwiększania się roli zarządzania zasobami ludzkimi, którego głównym celem jest efektywne kreowanie i wykorzystanie kapitału ludzkiego w organizacji. Konwencjonalne podejście do zarządzania przestaje już wystarczać do przetrwania przedsiębiorstwa. Firmy nie mogą już funkcjonować bez tworzenia wiedzy jako podłoża wyróżniających się kompetencji i unikalnych […]

 • Wynagrodzenie czy zasiłek – co się należy?

  Jesteś chory i nie wiesz, czy będziesz miał za co wykupić lekarstwa? Czy w okresie niezdolności do pracy szef wypłaci Ci wynagrodzenie? A może wypłatę przejmie ZUS i dostaniesz zasiłek chorobowy? Świadczenia pieniężne z ubezpieczenia chorobowego, przysługują osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym obowiązkowo, tj.: pracownikom, z wyłączeniem prokuratorów i sędziów, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni […]

 • Najlepsze lokaty: jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę na rynku?

  Najlepsze lokaty: jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę na rynku? Oprocentowanie lokaty wynosi tyle samo co inflacja? Śledzenie i porównywanie ofert zajmuje za dużo czasu? Jeżeli chcesz oszczędzać pieniądze efektywnie i bezpiecznie, nie pozostaje Ci nic innego, jak przeczesać rynek w poszukiwaniu najkorzystniejszej oferty. Zobacz, jak zrobić to szybko i skutecznie. Bądź pierwszy Korzystne oprocentowanie lokat rzadko […]

MÓJ KOT MA PCHŁY, JAK SIĘ ICH POZBYĆ!?

Problem pasożytów dotyczy zarówno psów, jak i kotów. Nasze zwierzaki domowe są podatne na te cieszące się złą sławą stworzenia. Dlaczego problem jest bardziej skomplikowany biorąc pod uwagę koty? Wszystko dokładnie wytłumaczę, ale najpierw małe wprowadzenie.

GDYBY PCHŁA BYŁA ROZMIARU CZŁOWIEKA, SKAKAŁABY NA 30 METRÓW!

Do walki z wrogiem, musimy być doskonale przygotowani, jak rozpoznać, że kot ma pchły i co to w ogóle są te pchły? Jeśli chodzi o gatunki tych owadów, to wyróżnia się kilka. Między innymi pchła kocia, psia, szczurza, a nawet ludzka. Nie czas na klasyfikacje tych zwierząt, ponieważ wszystkie one żywią się krwią kręgowców.

Uogólniony opis pchły wygląda tak:

Pchły są ciemno ubarwione, mają bocznie spłaszczone ciało. Osiągają rozmiary od milimetra, nawet do pół centymetra, dzięki czemu te wielkie łatwo zauważyć nawet gołymi oczami. Jak już wcześniej wspominałem, dorosłe pchły żywią się krwią, a posługuje im do tego specjalistyczny aparat kłująco-ssący.

Warto o tym wiedzieć, aby problem odpowiednio potraktować. Nie można go ani bagatelizować, ani zbytnio się przejąć, ponieważ walka z tymi pasożytami nie należy do najtrudniejszych. Być może właśnie Cię uspokoiłem. Teraz spróbujmy upewnić się, że pchły to pchły. Czy Twój kot:

* Jest niespokojny, wierci się podczas odpoczynku i snu?

* Drapie się za uszami i w okolicach żeber tylną łapą?

* Gryzie łapy, pachwiny, brzuch?

Jeśli tak, to prawdopodobnie ma pchły. Możesz łatwo się upewnić oglądając go dokładnie. Przy odrobinie szczęścia zauważysz małe czerwone robaczki, które przemieszczają się pod sierścią.

Zastanawiasz się skąd kot mógł nabyć pchły, skoro utrzymujesz czystość w jego środowisku?

Jeśli zwierzak ma kontakt z innymi kotami na zewnątrz, to mógł zwyczajnie nabyć pasożyty od nich. Natomiast jeśli dajesz mu dużo swobody, samodzielnie wychodzi poza dom, biega po okolicy to pchły i ich larwy można nabyć praktycznie wszędzie. Wszędzie tam gdzie wcześniej przebywały zarażone zwierzęta, a mowa tu o kotach, psach, myszach, szczurach, lisach, a nawet kurach.

JAK POZBYĆ SIĘ PCHEŁ?

Zbyt łatwym byłoby samo pójście, kupienie obroży lub odpowiednich preparatów, ale od tego właśnie musimy zacząć.

Najczęściej na forach internetowych polecany jest pewien preparat o nazwie Fiprex.

UWAGA! Z każdym lekiem i preparatem warto uważać. Jestem pewien, że poleci go duża grupa lekarzy weterynarii, natomiast warto zachować zdrowy rozsądek. Unikamy stosowania na młodych kociętach, a także na osłabionych zwierzakach.

Wyżej wymieniony preparat stosujemy w miejsca, których kot nie może wylizać (jak wiemy koty dbają o swój wygląd…) i najlepsze do tego celu miejsca to okolice za głową, między łopatkami.

Stosować według zaleceń.

Drugim sposobem jest obroża przeciwpchelna, którą można nabyć w każdym sklepie zoologiczny. Obroże są dostosowane do wieku naszego pupila.

No i oczywiście stosując zdrową logikę, weźmiemy pod uwagę kąpiel. Niestety sama kąpiel jest nieskuteczna. Zwierzaki o długiej sierści mają większy problem, ponieważ ich sierść jest doskonałym miejscem do złożenia przez pchły jaj. Jaja pcheł są doskonale zabezpieczone od uszkodzeń.

Można tę skuteczność podnieść stosując specjalne szampony przeciwpchelne, natomiast te także nie dają 100% skuteczności. Sami internauci na forach polecają mieszanie tych technik, ale to wszystko nie da sukcesu bez ważnej rzeczy, o której zaraz opowiem.

ZABEZPIECZENIE PO

Najważniejsze jest by pamiętać, że zwalczanie pcheł nie kończy się na zastosowaniu powyższych sposobów. Musimy zrobić „zabezpieczenie po”.

Porównam to do choroby, którą leczymy i leczymy, natomiast cały czas przebywamy z osobami chorymi. Okazuje się, że gdy trochę wyzdrowiejemy, to za chwilę znów czeka nas zarażenie.

To samo dotyczy pcheł. Do pozbycia się ich niezbędne są podstawy.

Musimy bardzo dokładnie posprzątać miejsca przebywania naszego zwierzaka. To właśnie tam, na czas jego nieobecności można zastosować środki owadobójcze. Jeśli posiada on jakieś zabawki, warto je uprać, to samo tyczy się koców i legowisk.

Na jednym z forum znalazłem informację o upraniu dywanu i posypaniu solą, która ma zabijać jajka tych pasożytów.

Podsumowując ten akapit, należy się dokładnie zabezpieczyć, aby kot nie miał możliwości ponownego zarażania.

Jeśli nie jesteście pewni co do danego preparatu czy innych artykułów, można skonsultować się z lekarzem. Pamiętaj by zawsze wybierać sprawdzonych lekarzy, którzy posiadają odpowiednie kompetencje i szeroką wiedzę.

Życzę udanego zwalczania pcheł.
4 Comments for “MÓJ KOT MA PCHŁY, JAK SIĘ ICH POZBYĆ!?”

 • mały kotek pisze:

  moj kotek też załapał pchełki, mimo iż nosi obroże oni nic nie dała :(

 • adrian pisze:

  Kąpanie kota w wodzie i nacieranie octem nic ci nie da wypadnie kilka pcheł ale to katorga i dla ciebie oraz twojego kota najlepszym sposobem są krople i to zakupione u weterynarza które poradzą sobie już po 48godz. Koszt około 20-30zł maksymalnie. Pomoże to na około 2 miesiące , ale już po 8 tygodniach należy założyć opaskę zapobiegającą pchły gdyż nawet jak jakaś się znajdzie to zdechnie gdyż pchła wędruje się napić wody pobiera ja z okolic oczu kota lub śliny, więc przez kark jest to dla pasożyta przeszkodą i uniemożliwienie mu tego… ” opaskę kup koniecznie u weterynarza wiek kota również ma znaczenie. ( Sprawdzone i Polecam :) Gwarantuję profesjonalizm!

 • Sinister pisze:

  najlepiej udać się do lekarza, a na przyszłość zaopatrzyć się w preparaty przeciwpchelne

 • Alicja pisze:

  Co zrobic bo mam 4 dniowe kotki maja pchelki zauważyłam dopierobdzis pewnie moja kotka gdzieś załapała


Napisz komentarz

 

Podobne

Adoptuj kotka – gdzie i jak adoptować kota?
Adoptuj kotka – gdzie i jak adoptować kota?

Nie kupuj kota w worku Wielu ludzi – szczególnie młodych ludzi, ulega impulsom i pod wpływem takiego właśnie [czytaj więcej]

Dlaczego koty gryzą
Dlaczego koty gryzą

Kot tylko z wyglądu przypomina delikatne, bezbronne zwierzątko. Tak naprawdę to urodzony myśliwy i maszyna [czytaj więcej]

6 rzeczy, które warto mieć przy posiadaniu kota
6 rzeczy, które warto mieć przy posiadaniu kota

Szczotka, kuweta z piaskiem i miska to podstawa, ale o tym wie każdy z nas. Co poza tym trzeba mieć, aby móc [czytaj więcej]

Światowy dzień kota 17.02
Światowy dzień kota 17.02

Dziś po raz piąty obchodzimy w Polsce Światowy dzień Kota. Pomysł obchodów dnia kota wywodzi się z Włoch, gdzie [czytaj więcej]

Mój kot drapie meble – jak go powstrzymać?
Mój kot drapie meble – jak go powstrzymać?

To bardzo popularne, a zarazem zwyczajne zjawisko kotów. Wcale nie znaczy to, że Twoje zwierze jest agresywne. Jest [czytaj więcej]